About us in English
Tuesday 24 May 2022

Filmer/bilder

The Extreme Altitude Challenge 2006

Vågflygning i Vågå, Norge (5.3 MB).

Upp bland molnen

En segelflygning i bilder (2.9 MB).

Segelflygningar

Segelflygning

Beskrivning av hur en segelflygning kan gå till.

Ensam i lufthavet

Junior och nybliven segelflygare - en flygning i ord.

Verksamhetsschema

Nedan hittar du vårt verksamhetsschema från och med dagens datum och framåt. I schemat ser du vilka dagar vi i dagsläget har planerad flygverksamhet. Av kommentaren kan du också se om flygverksamheten är planerad på någon annan plats än vårt hemmafält utanför Finspång.

Observera också att vår verksamhet är väderberoende. Vissa av de planerade flygtillfällena nedan kan därför ställas in med kort varsel. Är du osäker kan du ringa vår mobiltelefon. Har vi verksamhet är det alltid någon som svarar!

DatumKommentar
2022
26-May (Thu)Lägret i Dala Järna är INSTÄLLT pga dystra väderprognoser
27-May (Fri)Lägret i Dala Järna är INSTÄLLT
28-May (Sat)Lägret i Dala Järna är INSTÄLLT Gräsklippning Erik Säll
29-May (Sun)Lägret i Dala Järna är INSTÄLLT
01-Jun (Wed)Saab-kurs: Kl 8:30 - 17
04-Jun (Sat)Gräsklippning Berne Strand
05-Jun (Sun)Städning Kalle Sjöqvist
06-Jun (Mon)Flygning i Finspång
11-Jun (Sat)Gräsklippning Tor Blommegård
12-Jun (Sun)Flygning i Finspång
15-Jun (Wed)Saab-kurs: 8:30 - 17
18-Jun (Sat)Sträckskolning med Micke. UYM bokad. Elev: Alejandro Sobron, Gräsklippning Henrik Åslund
19-Jun (Sun)Städning Alejandro Sobron
02-Jul (Sat)Gräsklippning Jonas Lövgren
03-Jul (Sun)Städning Magnus Stark
04-Jul (Mon)Flygning i Finspång
05-Jul (Tue)Flygning i Finspång
06-Jul (Wed)Flygning i Finspång
07-Jul (Thu)Flygning i Finspång
08-Jul (Fri)Flygning i Finspång
09-Jul (Sat)Gräsklippning Peter Hansen
10-Jul (Sun)Flygning i Finspång
11-Jul (Mon)Flygning i Finspång
12-Jul (Tue)Sträckskolning med Micke. UYM bokad. Elev: Peter Kjellström
13-Jul (Wed)Flygning i Finspång
14-Jul (Thu)Sträckskolning med Micke. UYM bokad. Elev: Daniel Öberg
15-Jul (Fri)Flygning i Finspång
16-Jul (Sat)Gräsklippning Hans Larsson
17-Jul (Sun)Städning Berne Strand
18-Jul (Mon)Flygning i Finspång
19-Jul (Tue)Flygning i Finspång
20-Jul (Wed)Flygning i Finspång
21-Jul (Thu)Flygning i Finspång
22-Jul (Fri)Flygning i Finspång
23-Jul (Sat)Gräsklippning Erik Zdansky
24-Jul (Sun)Flygning i Finspång
25-Jul (Mon)Flygning i Finspång
26-Jul (Tue)Sträckskolning med Micke. UYM bokad. Elev: Ej bokad
27-Jul (Wed)Sträckskolning med Micke. UYM bokad. Elev: Ej bokad
28-Jul (Thu)Flygning i Finspång
29-Jul (Fri)Flygning i Finspång
30-Jul (Sat)Gräsklippning Peter Kjellström
31-Jul (Sun)Städning Erik Säll
06-Aug (Sat)Gräsklippning Urs Keller
07-Aug (Sun)Flygning i Finspång
13-Aug (Sat)Gräsklippning Magnus Stark
14-Aug (Sun)Städning Rolf Wasen
20-Aug (Sat)Gräsklippning Erik Säll
21-Aug (Sun)Flygning i Finspång
27-Aug (Sat)Flygning i Finspång
28-Aug (Sun)Städning Mikael Widen
03-Sep (Sat)Gräsklippning Berne Strand
04-Sep (Sun)Flygning i Finspång
10-Sep (Sat)Flygning i Finspång
11-Sep (Sun)Städning Hans Wiklund
17-Sep (Sat)Gräsklippning Peter Hansen
18-Sep (Sun)Flygning i Finspång
24-Sep (Sat)Flygning i Finspång
25-Sep (Sun)Städning Erik Zdansky
01-Oct (Sat)Gräsklippning Erik Zdansky
02-Oct (Sun)Flygning i Finspång
08-Oct (Sat)Flygning i Finspång
09-Oct (Sun)Flygning i Finspång